Tablica pamięci Jarosława Ziętary – rozliczenie i odsłonięcie

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jarosława Ziętarę na budynku przy ul. Kolejowej w Poznaniu odbędzie się 10 listopada o godz. 12:00. Nastąpi to dokładnie pięćsetnego dnia od skierowania do sądu pierwszego aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa dziennikarza. Szczegóły na temat tego wydarzenia wkrótce.

Wynik zbiórki jest zaskakująco pozytywny.  Na konto Komitetu Społecznego Upamiętnienia Jarosława Ziętary wpłacono łącznie 17.885 zł (różnica z poddanym wyżej saldem – 35 zł – to pobrane przez bank koszty rachunku). Przekazywano kwoty od 20 do 5.000 zł – większość wspierających inicjatywę była z Wielkopolski, ale nie brakowało datków z innych regionów kraju.  Poddany anonimizacji danych osobowych wyciąg z konta zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Według ostatecznego kosztorysu przedstawionego przez autora tablicy, rzeźbiarza Romana Kosmalę całkowity koszt jej wykonania i montażu zamknie się w kwocie 8.020 zł (brutto). Trudno żeby zwracać część darowanych  pieniędzy – byłoby to fizycznie kłopotliwe w realizacji, a przede wszystkim mogłoby urazić darczyńców, bo trzeba by zdecydować kogo datek odrzucić. W tej sytuacji Komitet Społeczny Upamiętnienia Jarosława Ziętary zdecydował, że nadwyżka zostanie przeznaczona także na upamiętnienie dziennikarza. Wydana zostanie bezpłatna broszura informująca o sprawie Ziętary, a pozostałe pieniądze posłuż do ustanowienia Nagrody im. Jarosława Ziętary dla młodych dziennikarzy – będzie ona przyznawana od przyszłego roku.

Wszelkie formalności związane z realizacją inicjatywy zostały spełnione – zajęły one kilka miesięcy. Teraz trwają finalne prace wykończeniowe przy realizacji tablicy. Szczegóły na ten temat, w tym zdjęcia, w przyszłym tygodniu.