Oświadczenie w związku z filmem „Listy gończe”

W związku z wyemitowanym 27.02.2011 w TVP Info odcinkiem cyklu „Listy gończe” poświęconym zaginięciu Jarosława Ziętary jako członek Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Zietary” oraz osoba, której wypowiedzi zamieszczono w w/w materiale filmowym wyrażam swoje zdziwienie wybiórczym, a zarazem stronniczym przedstawieniem sprawy.

Pominięto całkowicie fakt, że oprócz prowadzonego po omacku śledztwa w latach 1993-1995 prokuratura prowadziła także śledztwo w latach 1998-1999, które dotyczyło bezpośrednio sprawców porwania i zabójstwa dziennikarza. Nie podjęto w „Listach gończych” trwających od kilku lat starań o podjęcie śledztwa oraz sprawy tajnego raportu Komendy Głównej Policji na temat zaniedbań w sprawie Ziętary.

Razi mnie i oburza przedstawienie w negatywnym świetle dziewczyny Jarka, Beaty – z podaniem nieprawdziwych informacji na jej temat (np. o jej rzekomym ukrywaniu się przed policją). Poniżej krytyki jest również sugerowanie, że Jarek był osobą naiwną oraz podważanie jego kompetencji zawodowych.

Takie przedstawienie sprawy i osoby Jarosława Ziętary dziwi tym bardziej, że jako Komitet Społeczny udzieliliśmy realizatorom programu pomocy w zbieraniu materiałów.

Krzysztof M. Kaźmierczak

One thought on “Oświadczenie w związku z filmem „Listy gończe”

Comments are closed.