Apel do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie i Prokuratury Generalnej

Dzisiaj Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” wystosował do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie i Prokuratury Generalnej poniższy apel:

Z uwagą i nadzieją przyglądaliśmy się działaniom prokuratury prowadzącej wznowione w 2011 roku śledztwo dotyczące zamordowania w 1992 roku dziennikarza Jarosława Ziętary. Docenialiśmy wnikliwe podejście i traktowaliśmy jako wiarygodne składane publicznie deklaracje o staraniach o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców zbrodni. Nie kwestionujemy rzetelności prokuratury, ale jako Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” zauważamy niepokojące symptomy w trwającym postępowaniu.

Mimo zapowiedzi dalszych ofensywnych czynności, w grudniu 2014 roku rozpoczął się impas w śledztwie, który w ostatnich tygodniach się pogłębia. Zastraszani są świadkowie, co spowodowało wycofanie przez nich zeznań obciążających podejrzanych. Doszło do tego, że prokuratura zwolniła z aresztu podejrzanych, na których ciążą bardzo poważne zarzuty udziału w zbrodni. Takie postępowanie wzbudza poważne zaniepokojenie biorąc pod uwagę to, że wcześniej sąd dwukrotnie (decydując o areszcie i rozpatrując zażalenie na ten środek) wysoko oceniał wiarygodność materiału dowodowego oraz zasadność zastosowania aresztu tymczasowego. Czy prokuratura myliła się stawiając zarzuty, czy też wpływa na to zastraszanie świadków? Czy polskie państwo jest bezradne w konfrontacji z działaniami środowiska związanego z podejrzanymi?

To jest śledztwo ostatniej szansy – jeśli zostanie umorzone, kolejnego zapewne już nigdy nie będzie. Dlatego apelujemy o wykorzystanie wszelkich możliwości, aby wyjaśnić zbrodnię, której ofiarą padł Jarosław Ziętara. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wykonała ogromną pracę, by wyjaśnić tę sprawę. Nie można dopuścić do tego, by winni zabójstwa pozostali bezkarni. Ewentualna klęska tego śledztwa położy się cieniem na wiarygodności organów polskiego państwa.

Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”