Sprawa Jarosława Ziętary – przegląd najważniejszych wydarzeń
1992
1992 – 1 września, ok. godz. 8.40
Jarosław Ziętara wychodzi z wynajmowanego mieszkania przy ul. Kolejowej w Poznaniu. Miał iść do redakcji „Gazety Poznańskiej”, ale do niej nie dotarł.
1992 – 2 września
Policja otrzymuje zawiadomienie o zaginięciu Jarosława Ziętary
1992 – 7 września
W poznańskich mediach pojawiają się pierwsze informacje o poszukiwaniach zaginionego dziennikarza. Powstaje nieformalna dziennikarska grupa śledcza.
1992 – 10 września
Redakcja „Gazety Poznańskiej” ustanowiła nagrodę finansową za przekazanie informacji pomocnej w ustaleniu losów dziennikarza.
1993
1993 – 25 lutego
Dziennikarze z grupy śledczej zwołują konferencję prasową na która zapraszają przedstawicieli policji i Urzędu Ochrony Państwa. Krytycznie odnoszą się do działań prowadzonych przez policję wskazując na popełnione błędy i zaniedbania. W tym samym dniu w poznańskich mediach ukazują sie publikacje o podobnej treści.
1993 – 6 września
Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Tadeusza Zielińskiego Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald wszczyna śledztwo w sprawie Ziętary.
1993 – 22 września
W ogólnopolskiej telewizji (w programie TVP „Czas na bezsenność” Izabelli Dukaczewskiej) i radio („Muzyce nocą” Programu 1) wyemitowano skandaliczne, nie poparte żadnymi faktami, audycje przedstawiające Jarosława Ziętarę jako psychopatycznego osobnika, „skończonego egoistę”, który „odkrywając nowy wymiar szczęścia” ukrywa się przed swoimi bliskimi „zmuszony przez nich do zmiany osobowości”.
1993 – grudzień
Kazimierz Knoff, komendant wojewódzkiego policji w Poznaniu w rozmowie z dziennikarzami Radia „S” powiedział „Sprawa jest delikatna. Jarosław Ziętara pracuje za granicą dla UOP-u”. Pół roku później przesłuchiwany w prokuraturze wycofał się z tej wypowiedzi.
1994
1994 – czerwiec
Prowadzący sprawę prokurator Jacek Tylewicz zostaje nagle przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej, postępowanie przejmuje prokurator Sławomir Sławeta.
1994 – sierpień
Prokurator Sławeta zapowiada na 31 sierpnia umorzenie sprawy. Przedłuża śledztwo po liście protestacyjnym, pod którym podpisało się 300 osób.
1994 – sierpień
Jerzy Kirzyński, rzecznik Komendy Głównej Policji zapowiada utworzenie z polecenia szefa MSW, Andrzeja Milczanowskiego, specjalnej grupy operacyjnej mającej wyjaśnić losy Zietary. W jej skład mieli wejść funkcjonariusze poznańskiej policji oraz „wybitni specjaliści z Komendy Głównej”. Drugiej części obietnicy ministra nie zrealizowano.
1994 – październik
W Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu powstaje specjalna grupa operacyjna. Wbrew zapowiedziom ministra Milczanowskiego nie wchodzą w jej skład spece z KGP.
1995
1995 – styczeń
Oburzony lekceważeniem jego pism w sprawie syna Edmund Ziętara wystosował list otwarty do Andrzeja Milczanowskiego, szefa MSW. Napisał w nim: „To wygląda tak jakby nikt nie chciał wydobyć na światło dzienne prawdy o tym co stało się z moim synem. Jako obywatel tego kraju uważam to za niepojęte, a jako ojciec Jarka za karygodne”. List zlekceważyły ogólnopolskie media. Wkrótce potem rozwiązano spec-grupę.
1995 – luty
Policja przedstawia nie mającą żadnego oparcia w faktach tezę, że Jarosław Ziętara nielegalnie wyjechał z kraju i przebywa w Londynie.
1995 – 24 marca
Mimo protestów rodziny dziennikarza prokurator Sławomi Sławeta umarza z powodu „niestwierdzenia zaistnienia przestępstwa”.
1995 – listopad
Rozwiązanie policyjnej grupy operacyjnej.
1998
1998 – 20 marca
Policja bezterminowo zawiesza poszukiwania dziennikarza.
1998 – 10 listopada
Prokuratora Okręgowa w Poznaniu podejmuje umorzone śledztwo.
1999
1999 – marzec
Sprawa Jarosława Ziętary miała być tematem popularnego talk show „Na każdy temat” w telewizji Polsat. Program z udziałem poznańskich dziennikarzy został nagrany, lecz nigdy go nie wyemitowano.
1999 – 28 września
Prawomocne umorzenie sprawy Jarosława Ziętary.
1999 – grudzień
Poznańscy dziennikarze spotykają się z premierem Jerzym Buzkiem. Szef rządu zapewnia, że podjemie starania o powołanie w MSW zespołu ekspertów, który przeanalizuje sprawę uprowadzenia dziennikarza pod kątem wznowienia śledztwa. Szef kancelarii premiera Jerzy Widzyk zwrócił się do MSW i sprawa tam utknęła.
2000
2000 – czerwiec
Na cmentarzu w Bydgoszczy powstał symboliczny grób Jarosława Ziętary dofinansowany z pieniędzy zebranych przez dziennikarzy oraz przekazanych przez wydawcę „Gazety Poznańskiej”.
2004
2004 – grudzień
Komendant wojewódzki policji w Poznaniu, Henryk Tusiński publicznie zapowiedział, że tworzony poznański zespół ds. niewyjaśnionych zbrodni tzw. „Archiwum X” zajmie się m.in. sprawą Ziętary. „Archiwum X” nigdy nie zajęło się losem Jarka, grupę rozwiązano w 2008 roku.
2008
2008 – 19 września
Publikacja „Głosu Wielkopolskiego” na temat nieprawidłowości podczas działań policji i prokuratury.
2008 – 25 września
Interwencja w MSWiA posła Filipa Kaczmarka, w wyniku której z polecenia szefa MSWiA Komenda Główna Policji rozpoczyna prace nad analizą akt sprawy Jarosława Ziętary
2008 – październik
List otwarty poznańskich dziennikarzy do ministra sprawiedliwości z apelem o wszczęcie umorzonego śledztwa i przekazanie sprawy do prowadzenia prokuraturze i policji spoza Wielkopolski.
Interwencja w prokuraturze Rzecznika Praw Obywatelskich.
2009
2009 – wrzesień
Interwencja w MSWiA posła Filipa Kaczmarka oraz szefów większości poznańskich mediów.
2009 – 23 października
Biuro Wywiadu Kryminalnego KGP zakończyło prace nad analizą sprawy Jarosława Ziętary.
2009 – 23 grudnia
Do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wpłynęła analiza sprawy Jarosława Ziętary wykonana przez Komendę Główną Policji.
2010
2010 – 29 stycznia
Zawiązany został Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”, którego celem jest doprowadzenie do wyjaśnienia przez organy państwowe śmierci poznańskiego dziennikarza.
2010 – 17 luty
Komitet Społeczny “Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” wystąpił do Krzysztofa Kwiatkowskiego, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego z apelem o przekazania sprawy zabójstwa dziennikarza do prokuratury spoza Wielkopolski. Minister nie udzielił odpowiedzi na apel.
2010 – kwiecień
KS “Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” wystąpił do Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta z apelem o przekazania sprawy zabójstwa dziennikarza do prokuratury spoza Wielkopolski. Prokurator generalny nie odpowiedział na apel.
2010 – 1 września
18 rocznica. Sprawa Jarosława Ziętary nadal jest umorzona. Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” organizuje akcję społeczną „18 lat niewyjaśnionej zbrodni”
2010 – 18 września
20 wielkopolskich parlamentarzystów z różnych ugrupowań politycznych wystosowało do Prokuratora Generalnego apele o wznowienie i przekazanie śledztwa w sprawie porwania dziennikarza do prokuratury spoza Wielkopolski. Prokuratura generalna stwierdziła, nie ma podstaw do zajęcia się sprawą dziennikarza
2011
2011 – 8 marca
Publikacja „Głosu Wielkopolskiego” ujawniająca, że prowadzono w latach 1998-199 śledztwo w sprawie Ziętary zakończyło się porażką z powodu przecieku poufnych informacji do prawdopodobnego zabójcy dziennikarza. Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Zietary” występuje publicznie z apelem do prokuratury o podjęcie umorzonego śledztwa oraz wyjaśnienie okoliczności przecieku.
2011 – 18 marca
Publikacja „Głosu Wielkopolskiego” ujawniająca, że przed porwaniem Jarosław Ziętara był werbowany przez Urząd Ochrony Państwa do pracy i współpracy oraz, że UOP prowadził działania operacyjne dotyczące dziennnikarza, lecz nigdy nie przekazał prokuraturze żadnych informacji, chociaż mogły one pomóc w wyjaśnieniu zbrodni.
2011 – 28 marca
Konferencja Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” w Warszawie zakończona wystąpieniem uczestników (dziennikarzy i polityków) do prokuratora generalnego o podjęcie i przeniesienie śledztwa oraz apelem do premiera o przekazanie prokuraturze wszelkiej dokumentacji Urzędu Ochrony Państwa na temat Jarosława Ziętary.
2011 – 29 marca
W odpowiedzi na apel Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” z 8 marca 2011 Prokuratura Generalna poleca Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu zbadać sprawę przecieku w śledztwie dotyczącym porwania Jarosława Ziętary.
2011 – 11 kwietnia
Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu nie podejmuje decyzji o wznowieniu śledztwa o co apelował do niej 8 marca 2011 Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”. Akta sprawy zostają wysłane do Prokuratury Generalnej, która podejmuje się ponownie przeanalizować sprawę.
2011 – 12 kwietnia
Sprawę zbadania przecieku w śledztwie dotyczącym porwania Jarosława Ziętary otrzymuje do rozpoznania Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu. Z braku akt opolska prokuratura nie podejmuje żadnych działań w sprawie.
2011 – 29 kwietnia
Apel redaktorów naczelnych największych dzienników w sprawie Jarosława Ziętary.
2011 – 14 czerwca
W wyniku analizy przeprowadzonej przez Prokuraturę Generalną, zgodnie z jej dyspozycją, poznańska prokuratura wznawia umorzone w 1999 roku śledztwo i występuje o prowadzenie go przez inną jednostkę prokuratorską, którą wyznaczy Prokuratura Generalna.
2011 – 27 czerwca
Wydział ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie otrzymuje do prowadzenia śledztwo w sprawie uprowadzenia Jarosława Ziętary (sprawa prowadzona jest z art. 189 § 2 KK – pozbawienie wolności powyżej 7 dni).
2011 – 5 lipca
Komitet Społeczny w odpowiedzi na apel w sprawie odszukania i przekazania prokuraturze dokumentów dotyczących werbowania Jarosława Ziętary do Urzędu Ochrony Państwa otrzymuje pismo potwierdzające odnalezienie dokumentów dotyczących werbowania dziennikarza do pracy w wywiadzie UOP.
2011 – 25 lipca
Brat Jarosława Ziętary oraz jego pełnomocnik kierują do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez kierownictwo MSW i UOP w związku ze sprawą uprowadzenia dziennikarza.
2011 – 26 lipca
Po prawie 19 latach od zniknięcie Jarosława Ziętary po raz pierwszy przeprowadzona została wizja lokalna odtwarzająca ostatnią dobę przed jego uprowadzeniem . Eksperyment wykonuje krakowska ekipa prokuratorsko-policyjna.
2011 – 1 września
Akcja społeczna na Facebooku dotycząca 19-rocznicy uprowadzenia Jarosława Ziętary.
2012
2012 – 23 maja
Poszukiwania zwłok Jarosława Ziętary pod Poznaniem – bez rezultatu
2013
2013 – 4 kwietnia
Krakowska prokuratura informuje, że zawężono krąg osób, które mogą mieć związek z zabójstwem.
2013 – 17 maja
Prokuratura publikuje portret pamięciowy ważnego świadka – mężczyzny. który był widziany z Jarosławem Ziętarą w okresie poprzedzającym jego porwanie.
2014
2014 – 18 września
Prokuratura publikuje portret i rysopis rosyjskojęzycznego mężczyzny, który był zamieszany w zabójstwao Jarosława Ziętary.
2014 – 4 listopada
Pod zarzutem podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary prokuratura zatrzymuje Aleksandra G., byłego senatora, na początku lat 90. najbogatszego Polaka.
2014 – 6 listopada
Sąd aresztuje na 3 miesiące Aleksandra G.
2014 – 25 listopada
Pod zarzutem pomocnictwa w porwaniu i zabójstwie Jarosława Ziętary krakowska prokuratura zatrzymuje byłych ochroniarzy Elektromisu – jednej z firm, którą interesował się przed porwaniem poznański dziennikarz.
2014 – 27 listopada
Sąd aresztuje na 3 miesiące Mirosława L. ps. „Lala” i Dariusza R. ps. „Ryba”
2014 – 2 grudnia
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie w asyście żandarmerii wojskowej przeszukuje magazyny przy ul Wołczyńskiej w Poznaniu, które w 1992 roku należały do firmy Elektromis. Według śledczych miał być w nich przetrzymywany po porwaniu Jarosław Ziętara.
2014 – 18 grudnia
W „Gazecie Wyborczej” ukazują się publikacje ujawniające szczegółowe informacje dotyczące śledztwa w tym m.in. personalia jednego z głównych świadków i fragmenty jego zeznań obciążających podejrzanych.
2014 – 23 grudnia
W „Głosie Wielkopolskim” opublikowany został wywiad z Mariuszem Świtalskim, w którym stwierdza on m.in., że ochroniarze Elektromisu („Lala” i „Ryba”) są niewinni, że o Jarosławie Ziętarze pierwszy raz usłyszał po ich aresztowaniu oraz poddaje w wątpliwość, że poznański dziennikarz naprawdę nie żyje.
2015
2015 – 24 stycznia
W „Głosie Wielkopolskim” ukazuje się artykuł o Macieju B. ps. „Baryła” – świadku ujawnionym przez „Gazetę Wyborczą” – który twierdzi, że z obawy o życie zamierza odwołać swoje zeznania obciążające „Lalę”, „Rybę” i Aleksandra G. Zarazem jednak potwierdza, że wszystko co dotychczas zeznał w tej sprawie jest prawdą i przeprasza za swój udział w sprawie Ziętary.
2015 – 26 stycznia
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie podejmuje decyzję o zwolnieniu za poręczeniem podejrzanych „Lali” i „Ryby”. Prokurator Piotr Kosmaty zapowiada, że będzie występował do sądu w Poznaniu o przedłużenie aresztu dla Aleksandra G.
2015 – 31 stycznia
Krakowska prokuratura podejmuje decyzje o zwolnieniu Aleksandra G. z aresztu za poręczeniem majątkowym i osobistym. Podejrzany wychodzi na wolność.
2015 – 22 czerwca
Premiera książki „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa”.
2015 – 29 czerwca
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie kieruje do sądu akt oskarżenia przeciwko Aleksandrowi G. – zarzuca mu nakłanianie do zabójstwa Jarosława Ziętary
2015 – 31 grudnia
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie z powodu wycofania się świadków umarza nieprawomocnie wątek porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary.
2016
2016 – 12 stycznia
Początek procesu Aleksandra G. przed Sądem Okręgowym w Poznaniu.
2016 – styczeń
Jacek Ziętara, brat zamordowanego składa zażalenie na umorzenie śledztwa w sprawie porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary.
2016 – luty
Komitet Społeczny „Wyjasnić śmierć Jarosława Ziętary” występuje do prokuratury z apelem o przychylenie się do zażalenia brata zamordowanego i kontynuowanie postępowania.
2016 – marzec
Kończy działalność Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” i równocześnie rozpoczyna funkcjonowanie Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary.
2016 – kwiecień
Prokuratura Krajowa przejmuje nieprawomocnie umorzone śledztwo i podejmuje decyzję o jego kontynuowaniu.
2016 – 2 maja
Premiera powieści kryminalnej „Krótka instrukcja obsługi psa” opartej na motywach zabójstwa Jarosława Ziętary.
2016 – 20 maja
Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary występuje z inicjatywami upamiętnienia zamordowanego dziennikarza utworzeniem ulicy Jarosława Ziętary i umieszczeniem tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu.
2016 – 18 sierpnia
Rozpoczęcie zbiórki społecznej na tablicę pamiątkową
2016 – 1 września
Po raz pierwszy w rocznicę porwania Jarosława Ziętary przedstawiciel administracji państwowej (wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann) wziął udział w uczczeniu jego pamięci.
2016 – 6 września
Rada Miasta Poznania podjęła jednogłośnie uchwałę o ustanowieniu w Poznaniu ulicy Jarosława Ziętary.
2016 – 10 listopada
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jarosława Ziętarę na budynku przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu
2017
2017 – 4 września
2018
2018 – 11 maja
Akt oskarżenia w drugim wątku sprawy – byli ochroniarze Elektromisu, wcześniej funkcjonariusze milicji i policji, Mirosław R. ps. „Ryba” i Dariusz L. ps. „Lala” zostali oskarżeni o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo do zabójstwa Jarosława Ziętary.
2018 – 15 i 17 listopada
2019
2019 – 8 stycznia
Ruszył proces sądowy, w którym byli ochroniarze Elektromisu – Mirosław R. ps. „Ryba” i Dariusz L. ps. „Lala” – oskarżeni są w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary.
2019 – 22 luty
Ważny świadek, były gangster Maciej B., ps. „Baryła” przestał wycofywać się ze swoich dotychczasowych zeznań i zeznał przed sądem m.in. że Mirosław R. i Dariusz L. brali udział w porwaniu Jarosława Ziętary działając na zlecenie Aleksandra G.
2019 – 28 czerwca
Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie umorzył trzeci wątek sprawy Ziętary dotyczący sprawców zabójstwa dziennikarza. Powodem jest śmierć osób wskazywanych przez świadków jako uczestnicy i realizatorzy zbrodni.
2020
2020 – 28 sierpnia
„Głos Wielkopolski” publikuje artykuł o rzekomym świadku w sprawie Ziętary, Zdzisławie K., koledze założyciela Elektromisu. Komitet Społeczny przestrzega, że osoba ta ma orzeczoną niepoczytalność, jej wiarygodność jest wątpliwa, a uwzględnienie jej zeznań może stanowić zagrożenie dla procesu.
2021
2021 – 4 marca
Były naczelny tygodnika „Wprost”, Marek Król zeznaje, że Aleksander G. i Mariusz Ś., twórca Elektromisu ze sobą współpracowali (obaj temu zaprzeczają) oraz, że po publikacjach dotyczących banku związanego z Elektromisem i pogróżkami korzystał z ochrony Biura Ochrony Rządu.
2021 – 13 maja
Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski przychyla się do wniosku Komitetu Społecznego im. J. Ziętary o ustanowienie w Bydgoszczy ulicy imienia Jarosława Ziętary. Dziennikarz został wpisany na miejską listę oczekujących patronów.
2021 – 18 listopada
Apel o wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary.
2022
2022 – 24 lutego
Sąd Okręgowy w Poznaniu nieprawomocnie, w skandalicznych okolicznościach, uniewinnił Aleksandra G. oskarżonego o podżeganie do zamordowania Jarosława Ziętary.
2022 – 28 lutego
Senat UAM wyraża zgodę na upamiętnienie Jarosława Ziętary tablicą pamiątkową na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
2022 – 4 kwietnia
Zażalenie krakowskiej prokuratury i oskarżyciela posiłkowego na nieprawomocnie uniewinnienie Aleksandra G. w sprawie podżeganie do zamordowania Jarosława Ziętary.
2024 – 26 stycznia
Międzynarodowy Committee to Protect Journalists (Komitet Ochrony Dziennikarzy) potępił wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który podtrzymał uniewinnienie Aleksandra G., oskarżonego o zainicjowanie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary.
2024 – 19 marca
Prokurator Piotr Kosmaty złożył kasację do Sądu Najwyższego od wyroku uniewinniającego Aleksandra G.
2024 – 30 sierpnia
Apel Rady Polskich Mediów do prokuratora generalnego o wznowienie śledztwa w umorzonym w 2019 roku trzecim wątku sprawy zabójstwa Jarosława Ziętary.
2024 – 1 września
W odpowiedzi na apel, w 32. rocznicę porwania Jarosława Ziętary prokurator generalny Adam Bodnar zapowiedział spotkanie dotyczące kwestii wznowienia śledztwa.
cdn