Apel parlamentarzystów w sprawie Jarosława Ziętary

20 wielkopolskich przedstawicieli Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego wystosowało do Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta apele w sprawie przekazania śledztwa dotyczącego zabójstwa Jarosława Ziętary do prokuratury spoza Wielkopolski.Apele podpisali przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych. Porwanie i zamordowanie Jarosława Zietary to jedyna we współczesnej Polsce niewyjaśniona zbrodnia, której ofiarą padł dziennikarz w związku z wykonywanym zawodem. Poniżej treść apelu.

Andrzej Seremet, Prokurator Generalny

Apel w sprawie niewyjaśnionego zabójstwa Jarosława Ziętary

W prawie żadnej innej sprawie środowisko wielkopolskie nie jest tak zjednoczone, jak w celu doprowadzenia do wykrycia i ukarania sprawców zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Od tej zbrodni minęło 18 lat, ostatnie śledztwo umorzono 11 lat temu i z każdym dniem czas zaciera ślady mogące doprowadzić do wyjaśnienia sprawy.

Patrząc na dotychczasowe działania organów ścigania, można zauważyć wiele błędów. Nie jest moją rolą oceniać nieprawidłowości ani ingerować w niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Mam jednak prawo i moralny obowiązek zwrócić się z apelem do Pana Prokuratora o rozpatrzenie możliwości przekazania sprawy zabójstwa Jarosława Ziętary do prokuratury spoza Wielkopolski, co być może umożliwi wszczęcie śledztwa i ukaranie winnych. W wielu głośnych sprawach, takich jaki np. zabójstwo Krzysztofa Olewnika, przekazanie sprawy innej prokuraturze doprowadziło do przełomu w śledztwie.

Tegoroczne zmiany w wymiarze sprawiedliwości i powołanie niezależnego od resortu sprawiedliwości Prokuratora Generalnego dają nadzieję, że prokuratura staje się sprawną instytucją, wzmacniającą autorytet państwa. Jednym ze sprawdzianów nowych rozwiązań będzie sposób, w jaki potraktowane będzie śledztwo w sprawie śmierci Jarosława Ziętary.

Apel podpisali (kolejność alfabetyczna): Jan Dziedziczak,  Waldy Dzikowski, Arkady Fiedler, Tomasz Górski, Rafał Grupiński, Sidonia Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Piotr Kaleta, Maks Kraczkowski, Dariusz Lipiński, Krystyna Łybacka, Józef Racki, Jadwiga Rotnicka, Stanisław Stec, Bożena Szydłowska, Konrad Szymański, Jacek Tomczak, Piotr Waśko, Marek Zieliński, Tadeusz Zwiefka.

2 thoughts on “Apel parlamentarzystów w sprawie Jarosława Ziętary

  1. Można zrozumieć że łudzą się jeszcze dziennikarze ale że łudzą się też posłowie to trudniej pojąć
    Na tej sprawie postawiono krzyżyk i póki ktoś nie podrzuci zwłok Ziętary pod wejście do prokuratury to nikt już palcem w tej sprawie nie kiwnie

  2. Gdyby tak traktować takie sprawy to tak by było. A nie jak widzisz ludzie nie pogodzili się z tym…

Comments are closed.